Shankarrao Chavan The Forth Chief Minister Of Maharashtra
 
 
 
 
 
 
 
               Shankarao Bhavrao Chavan (July 14, 1920 - February 26, 2004) was an Indian politician who served twice as Chief Minister of Maharashtra from 1975 until 1977 and from March 13, 1986 until June 24, 1988. He was Finance Minister of India from 1987 to 1990, and served as Home Minister of India in the Narasimha Rao cabinet.

              Chavan completed his Bachelor of Arts from Madras University and LL.B. from Osmania University. He started his career as an advocate. He initiated the Student's Movement and gave up practice of law during the 'Quit Court' Movement in the former Hyderabad State.

             He was elected to Bombay State Assembly from Dharmabad in 1957. and to Maharashtra Vidhan Sabha from Dharmabad during 1962 election and from Bhokar during 1967, 1972 and 1978 elections from Bhokar.

             He served as President of The Bharat Scouts and Guides from April 1983 to November 1998. His son Ashok Chavan was also a chief minister of Maharashta.